אמריקה

אמריקה

"ברנינג מן" Burning Man


"בטא את עצמך", כמו השיר של מדונה (Express yourself), זה המוטו העומד מאחורי אחד האירועים היותר מיוחדים המתרחשים מדי שנה בעולם.  עשרות אלפי אנשים פוקדים את לב מדבר הסלע השחור Black Rock Desert במדינת נבאדה שבארצות הברית, כ-120 מייל צפונית לעיר רינו, בשבוע האחרון של חודש אוגוסט ותחילת ספטמבר עד ה"לייבור דיי". 
מקור השם Burning Man "האיש הבוער" הגיע לו מטקס המתבצע ביום האחרון של הפסטיבל בו שורפים דמות אדם ענקית במרכז מעגל ענק. זה שיאה של הילולה בת שבוע ימים בה נפרצים כל הגבולות מעבר לכל דמיון. במשך שבוע זה וכבר מתחילת אוגוסט, נבנית עיר שלמה במידבר המורכב מאוהלים, קרוואנים, מכוניות מכל הסוגים, אופנועים כבדים יותר או פחות ואופניים, כולם מסודרים במעגל.
בפסטיבל הזה אין מבקרים ולא תיירים. כולם כאן נקראים משתתפים והרעיון המרכזי הוא: "אתה כאן כדי לחוות, ליצור וליהנות". הכל מותר, כולל הגשמת הפנטזיות הכי פרועות שלכם - כל עוד לא פגעתם בסביבה.

בכל שנה בוחר צוות המארגנים נושא מרכזי וסביבו מאגדים את כל המיצגים ועבודות האמנות. בין הנושאים שנבחרו בשנים קודמות היו פריון, גוף האדם, גיהינום, חלל, ישויות עתיד וכדומה. הפעילויות המשותפות כוללות מיצגים של אומנות, פסלים סביבתיים, במות מוסיקה וריקודים, מדיטציות המוניות, מסיבות (בעיקר טראנס), תחפושות משונות מכל הסוגים, מיצגי קולנוע, ומחנות סביב נושאים שונים ומשונים כגון מחנה בניית ציפיות, מחנה בנושא תשומת לב ומחנה להרס הגוף. ספת פסיכולוג באורך שמונה מטרים, ביצה ענקית המשמשת למגורים, מבוגרים מחופשים לדרדסים הגרים בפטרייה, מרוץ אופניים בעירום חלקי, מכוניות ענקית בצורת דרקון יורק להבות או בצורת לוויתן עם סנפירים ענקיים שעל גגו רוקדות נימפות לצלילי מוסיקה מחרישת אוזניים, פסל ענק בצורת הסוס הטרויאני, אנשים בחליפות צלילה ושנורקלים רוקדים על החולות ולוגמים יין בצבעים פסיכודאלים, מאורת סקס של חוצנים, אדם וחווה בתוך כלוב זכוכית, חייזרים מהלכים על קביים ענקיים ולוליין עירום על חד אופן בצבעים זוהרים...אלה רק חלק מהדברים שתוכלו לראות ולחוות בפסטיבל.

במשך כל השבוע מתנוסס פסל האיש הענק במרכז העיר, בולט ומשקיף מעל אלפי האנשים כמו צופה בהתרחשויות סביבו. בלילה האחרון מגיעות ההופעות לשיאן - עם שריפתו של האיש הבוער. האנרגיה בקהל מגיעה לשיאה מלווה בקריאות, שאגות ופרץ רגשות, כל אחד חווה את ההתגלות/ההארה האישית. האש מכלה את הזיכרונות והכאבים הישנים ושריפתו של האיש הבוער מסמלת פתיחה של דף חדש, היטהרות והתחלה חדשה.

איך כל זה התחיל?

ב-1986 התקיים הפסטיבל הראשון בחוף נודיסטים בסן פרנסיסקו ביוזמתם של שניים - לארי הארווי וג'רי ג'יימס ומנה 20 משוגעים לדבר. באותה שנה נבנה הפסל שנשרף לגובה 3 מטרים. שלוש שנים אחר כך היו כבר 300 משתתפים והמגדל התנוסס לגובה 12 מטר. בשנה זו ניתן השם "Burning Man ("האיש הבוער") והפסטיבל הועתק ממקומו עקב התנגדות המשטרה ללב מדבר נבאדה, מקומו הנוכחי. השמועה על אודות הפסטיבל עברה כבשדה קוצים, ומשנה לשנה הוכפל ושולש מספר המשתתפים עד שבשנת 2018 מנה כ-80,000 משתתפים והמספרים גדלים משנה לשנה....
אגב המייסד לארי הארווי נפטר לאחרונה, באפריל 2018.

הנסיעה למדבר נבאדה

מדבר רחב ידיים של אבק בגווני צהוב, אפור וחום מקדם את פני הבאים. השטח עליו מוקם האירוע נקרא ה"פלאיה", מין מישור צחיח שבזמנים קדומים היה אגם מלח גדול שעם הזמן התייבש. במקום אף נמצאו מאובנים. אדמת החול סדוקה ובהירה ומהווה ניגוד מדהים לשרשרת ההרים הכהים שמקיפים אותה ומשווה למקום אופי של הגעה לפלנטה אחרת. מזג האוויר בלתי צפוי וקיצוני. במשך היום הטמפרטורות עשויות להגיע למעל 40 מעלות בצל ובלילה יכול להיות מקפיא.

כללי התנהגות

• פעילות מסחר אסורה - אחד העקרונות הוא התנגדות לשיטה הכלכלה המערבית. לכן מרגע שתיכנסו לשטח לא תמצאו שום זכר לחברות מסחריות, מותגים או פרסומות. לא ניתן לקנות דבר למעט קרח וקפה. מקובלת להשיג דברים שחסרים לכם הוא באמצעות חליפין עם מישהו אחר.
• הבאת כלבים ובעלי חיים אסורה בהחלט.
• שמירה על הסביבה ושלמות הקרקע היא כלל ראשון במעלה. על כן יש חוקים נוקשים בנושא פסולת, מחזור שיירי מזון ופסולת למיניה, ניקיון השטח והשארתו ללא רבב.
• השימוש במצלמות ובמצלמות וידיאו אסור מטעמי שמירה על הפרטיות. יש לקבל אישור מיוחד מראש להכנסת מצלמות וידיאו.

למה קרוואן?

הקרוואן הוא אחד הפתרונות היותר מוצלחים לבאי הפסטיבל. הקרוואן מספק לכם תנאים נוחים ומשופרים יחסית לשאר האופציות - אוהל או מכונית רגילה.
• עם קרוואן תהיו מוגנים מתנאי האקלים הקשים, החום הקור הרוח והאבק
• עם קרוואן תישנו טוב יותר בזכות המיטות
• עם קרוואן תאלו טוב יותר בזכות מטבח צמוד בו תוכלו לבשל ולאכול
• עם קרוואן תהיו רעננים יותר בזכות המקלחת הצמודה
• עם קרוואן תרגישו בבית גם כשאתם כל כך רחוקים מהבית!

טיפים לבאים עם קרוואן לפסטיבל ברנינג מן 

כמו כמות המשתתפים בארוע, כך גם הביקוש לקרוואנים בכל העולם עולה וגובר מדי שנה.
הכי חשוב - מומלץ להזמין את הקרוואן מספר חודשים טובים מראש אחרת רוב הסיכויים שתישארו בלי קרוואן פנוי ! הקרוואנים מוזמנים בתחנות המבוקשות (סן פרנסיסקו בעיקר) חודשים רבים מראש ומביני עניין ובעלי נסיון מזמינים שנה מראש כדי לשריין לעצמם את הדגם, הגודל והסוג שהם מעדיפים.
נצלו את מבצעי ההזמנות המוקדמות והזמינו מוקדם ככל האפשר!

• תחנות ההשכרה המבוקשות ביותר הן אלו בסן פרנסיסקו. הסיבה היא הקירבה למקום בו מתקיים ארוע הברנינג מן ושם גם המחירים הם הגבוהים יותר והראשונים לעלות. תחנות נוספות מבוקשות הן לאס ווגאספורטלנד, סולט לייק סיטי ולוס אנגלס ויש כאלה שאפילו שוכרים בפניקס או בסן דייגו במחירים זולים יותר, אך במקרים אלו העניין כרוך בנסיעה ארוכה יותר.
• מומלץ לשכור קרוואן עם גנרטור בילט-אין לפי עלות יומית (בדר"כ כ-8$ ליום), היות ובשטח לא תמצאו שום חיבור לחשמל חיצוני. הגנרטור מרעיש ולכן מומלץ להשתמש בו בחסכנות ולהתחשב בשכניכם לקמפינג. מצד שני יש להפעיל את הגנרטור לפחות שעה ביום כדי שהבטרייה/מצבר ברכב לא תיגמר, ולא תמצאו את עצמכם עם רכב שלא מתניע...
• קחו בחשבון שחברות ההשכרה מקפידות על החזרת הקרוואן נקי. סופות חול הן עניין שבשגרה במדבר נבאדה. באחריותכם להסיר מהקרוואן את שכבות האבק, הבוץ והלכלוך לפני ההחזרה כדי להמנע מקנסות.
• ייתכן ותידרשו לשלם דמי בטחון מוגדלים בעת קבלת הרכב, כתנאי לכך שתחזירו את הקרוואן במצב בו קיבלתם אותו. בדגמים מסוימים תידרשו אף לשלם תוספת מראש של כמה מאות דולרים.

מדריך הישרדות - מה חשוב להביא?

יש להצטייד במלאי גדול של מים, כ-1.5 גאלון לאדם ליום, מזון, מחסה מהשמש, מסנני קרינה, עזרה ראשונה ובגדים חמים ונוחים. אטמי אוזניים מומלצים וכן קופסאות אטומות לאחסון כנגד האבק הרב.
טיפים נוספים, מידע ורכישת כרטיסים לפסטיבל ברנינג מן באתר האינטרנט.
הפסטיבל מתקיים כל שנה בשבוע האחרון של אוגוסט ובשבוע הראשון של ספטמבר.
ילדים מתחת גיל 18 חייבים להיות מלווים במבוגר בן 21 לפחות. הכניסה עד גיל 12 היא חינם.

בשורה התחתונה - כל ניסיון להסביר למי שעוד לא היה בפסטיבל מהו בדיוק פסטיבל האיש הבוער - הוא כמו להסביר למי שעוד לא ילדה איך זה להיות אמא. בקיצור – עד שלא תחוו לא תבינו...      

קבלו הצעה