הקרוואן ותפעולו

הקרוואן ותפעולו

מילון מושגים מעולם הקמפינג לקרוואניסט המתחיל (ולא רק)


Recreation Vehicle) - RV) בראשי תיבות = רכב פנאי
שם כולל לכל רכבי הנופש - הנגררים והממונעים.

Motor Home = מעונוע
שם כולל לקרוואנים ממונעים. יתרונו של המוטורהום בכך שהוא בנוי כיחידה אחת ללא הפרדה בין תא נהג ליחידת הנוסעים והמגורים. מכאן גם תחושת הביתיות והנוחות המקסימלית שהוא מקנה גם בזמן נסיעה.

Coach = קרון
הקרון כולל את החלק של "הבית" בקרוואן.

Travel Trailers = קרון נגרר
מצריך רכב גורר עם מנוע גדול המסוגל לגרור את הקרון. חסרונו בניתוק בין יחידת הנהג ליחידת המגורים. יתרונו בעובדה שניתן לנתק אותו, להשאירו בחניון ולנוע עם הרכב בחופשיות.

Campground = אתר מחנאות
אתר קמפינג לאוהלים או קרוואנים.
בעקרון ישנם שני סוגים של חניוני קמפינג- Public ו- Private.
רוב הקמפגראונדים נסגרים בתום עונת התיירות (בין אוקטובר לנובמבר) וכדאי לברר זאת לפני שמגיעים.

Public Campground = אתר קמפינג ציבורי
אתרי קמפינג ציבוריים בבעלות המדינה. חלקם שייכים לשטח הפארקים הלאומיים וחלקם מפוזרים בטבע הפתוח או באזורי נופש. ברובם נותנים שירותים בסיסיים בלבד ועל כן מחירם נמוך בדרך כלל. בצפון אמריקה בלבד יש כ-8000 חניוני קמפינג ציבוריים.

Private campground = אתר קמפינג פרטי
חניוני קמפינג בבעלות פרטית המספקים שירותים בהתאם לרצונו ,יכולתו וטעמו של בעל הבית. זה גם מה שמכתיב בסופו של דבר את אופיו המיוחד של המקום. מחיריהם תלויים באיכות המתקנים, השירות והניקיון והם מדורגים במדריכים לפי קריטריונים מחמירים וציונים. בצפון אמריקה בלבד קיימים כ-8000 חניוני קמפינג פרטיים. המחיר תלוי בסמיכות לאטרקציות תיירותיות ובביקוש. 

Rv park = חניון לקרוואנים
בד"כ פרטי. בד"כ אין אפשרות לאוהלים. לרוב מציעים FULL HOOK UPS.

Site = אתר
שטח פרטי ממוספר המוקצה לכל רכב החונה בקמפגראונד.

Full hook ups = התחברות מלאה
מונח הלקוח מעולם הקרוואנים האמריקאי ומשמעו: עמדה בקמפינג בה ניתן להתחברות לשלושה מקורות חיצוניים: חשמל, מים וביוב בו זמנית.
Full Hook ups תמצאו בדרך כלל באתרי קמפינג אמריקאים משודרגים והם גם גובים תשלום גבוה יותר על עמדת חיבורים מלאים.
חלק מאתרי הקמפינג (למשל רוב אתרי הקמפינג בתוך הפארקים הלאומיים ושמורות הטבע) אינם מאפשרים התחברות מלאה, אלא חלקית בלבד (חשמל בלבד).

Electricity, water, sewer = חשמל, מים ביוב
אפשרויות ההתחברות באתרים השונים. חשמל ע"י כבל חשמלי, מים ע"י צינור מים רגיל וביוב ע"י צינור מיוחד המתחבר לרכב בהברגה מהירה.

Dry Camping או Boondocking = חניה יבשה
חניה ללא התחברות למקורות חיצונים כמו חשמל,מים וביוב. בד"כ ניתן לחנות "על יבש" עד שבוע (תלוי בגודל המכלים בקרוואן).

Self-Contained
קרוואן עצמאי הוא כזה שמצויד במערכת מים וביוב משל עצמו (אסלה, מכל מים אפורים ומכל לספיגת ביוב) ומשום כך יכול לתפקד בחנייה יבשה ללא חיבורים חיצוניים.

Propane / LPG = גז
גז (פרופן) המשמש לבישול, חימום המים, חימום הרכב והפעלת המקרר כאופציה לחשמל. כשהבלון מתרוקן ניתן למלא מחדש בתחנות דלק או בחניוני קמפינג המציעים שירות זה.

Generator = גנרטור/ספק חשמלי
משמש לאספקת חשמל בעת החניה. שימושי בעיקר בעת חניה "יבשה". חסרונו ברעש שהוא גורם רעש לסביבה. בתוך פארקים לאומיים אסור להשתמש בגנרטור מטעמי שמירה על הטבע או שיש הגבלה לשעות מסוימות.

Dump station = תחנת ריקון
אזור מיוחד המוקצה לריקון מכלי הביוב, ואפשרות למילוי מים נקיים. ממוקם ברוב ה-Campgrounds, ולעתים גם בתחנות דלק ואתרי מנוחה.

Black water = מים שחורים
המים הנאספים למיכל מיוחד ממערכת הביוב של השירותים. ע"פ החוק ניתן לרוקנם ב- Dump station בלבד.

Grey water = מים אפורים
כינוי למים הנאספים למיכל מיוחד ממערכת הביוב של המטבח והאמבטיה. קימות מדינות המאשרות את ריקון המים האפורים גם בזמן נסיעה על הכביש.

Fresh water tank = מיכל מים נקיים
המים משמשים לשירותים, אמבטיה ומטבח. המכל ניתן למילוי בכל Dump station. בזמן נסיעה ניתן להשתמש במים זורמים המגיעים לברז או לשירותים באמצעות משאבה חשמלית הפועלת ללא מקור חיצוני ונטענת בזמן חניה. יש לדאוג שמיכל המים יהיה מלא לפני כל נסיעה.

Dash A/C / Roof A/C = מיזוג אוויר בחניה / בנסיעה
הפעלת מזגן ברכב (Roof) מתאפשרת רק בהתחברות למקור חשמל. בזמן הנסיעה מופעל מיזוג אויר באזור תא הנהג (Dash) כבכל מכונית פרטית, המופעל ע"י מנוע המכונית.

Dual electrical system = מערכת חשמל כפולה
הכוונה למכשירים חשמליים המופעלים ע"י התחברות למקור חשמל חיצוני בעת החניה, או ע"י סוללת 12 וולט כאשר חונים בחניה יבשה. במקררים קימת אף מערכת אנרגיה משולשת (חשמל, סוללה וגז).

Pull Threw = כניסה עם הקרוואן לעמדה בקמפינג עם הפנים קדימה.
בניגוד ל -
Back in = כניסה עם הקרוואן לעמדה בקמפינג בהילוך אחורי (רוורס).

Chassis = שילדה
החברה המייצרת את המוטורהום מרכיבה אותו על מרכב של טנדר או של משאית בהתאם לגודל. קיימת חלוקה בין חברות המייצרות רכבים (מנוע ושילדה) לבין חברות המייצרות את הקרון (Coach). בכל מדינה יצרנים אחרים ומכאן גם השוני במבנה ובחלוקה הפנימית של הקרוואנים. בגרמניה למשל זה יכול להיות מרצדס, בסקנדינביה זה יכול להיות דוקאטו ובארה"ב זה יכול להיות פורד או שברולט וכך הלאה.

Awning
פרגולה חיצונית. עשויה בדרך כלל מקנבס או חומר דומה (לא קשיח) ומשמשת לצל.

Cab-over-bed
מיטה עליונה מעל תא הנהג.

Bunk Beds
מיטת קומותיים.

GVW = משקל ברוטו כולל
המשקל ברוטו מקסימלי שהרכב מתוכנן לשאת ע"פ הנחיות היצרן. חשוב כאשר יש צורך ברשיון מיוחד, או כאשר גוררים יחידה נגררת.

Convenience kit = ערכת נוחות
בסיסית (הכלולה במחיר ההשכרה) או מורחבת (בתוספת מחיר). הערכה כוללת ציוד נוסף המשמש לנוחות החיים בקרוואן: סדינים, כריות, שמיכות, מגבות, כלי מטבח, כלי ניקוי, וכדומה. בהתאם לתקנון כל חברת השכרה.

Dinette = "פינת אוכל" מתקפלת
שולחן אוכל וספסלים בתוך הקרוואן הניתנים לקיפול , והופכים למיטה.

Walk Up
מונח זה אומר שקמפינג זה אינו מאפשר לבצע הזמנה מראש, וצריך להגיע לקמפינג ולהזמין במקום על בסיס "First come first served". הסיבה יכולה להיות עקב שיא העונה או עקב כך שהקמפינג מחליט לשמור מספר מקומות ללקוחות מזדמנים.

Walk In
מונח זה מסמן לנו כי יש מרחק הליכה מסוים מהמקום בו החניתם את הקרוואן ועד המקום בו תוכלו למצוא שולחן פיקניק, להציב אוהל, או ברביקיו.

First-come First-served (ר"ת FCFS)
מונח זה מציין שהחניון שאינו מקבל הזמנות מראש, אלא הראשון שיגיע - יתפוס את המקום. לכן לחניון כזה כדאי להגיע מוקדם.

Winterize
הכנת הקרוואן לנסיעה בתנאי חורף (או לאחסון בחורף).
 

קבלו הצעה