ככה מטיילים בקרוואן

ככה מטיילים בקרוואן

בתחנת הקרוואנים

מה צריך לדעת ולמה צריך להתכונן ביום הראשון בו מקבלים את הקרוואן וביום האחרון בו מחזירים את הקרוואן

תהליך קבלת הרכב

תהליך קבלת הרכב עשוי לקחת בסביבות שעה וחצי ואף יותר. מומלץ להכין סנדביצים ושתיה ליום הראשון וגם תעסוקה לילדים שלא ישתעממו בזמן ההמתנה בתחנה. 

בתחנה יש להציג: רישיון נהיגה ישראלי מקורי בתוקף עם תמונה, רשיון בינלאומי של הנהג (ושל כל הנהגים הנוספים) עם תמונה, דרכונים בתוקף לפחות חצי שנה קדימה ממועד הנסיעה, שובר שכירות של הרכב וכרטיס אשראי בינלאומי על שם השוכר הראשי באמצעותו תפקידו דמי בטחון. שימו לב- כרטיסי דביט וכרטיסים נטענים או מזומן לא יתקבלו!

כרטיסי אשראי: ליוצאים לחו"ל מומלץ להצטייד ביותר מכרטיס אשראי אחד. שימו לב: חברות השכרה מסוימות אינן מכבדות כרטיסים אחרים מלבד ויזה או מאסטרכארד. נא וודאו כי יש לכם בחשבון יתרה המספיקה להפקדת דמי הביטחון ומספיק גם לקניות והוצאות שוטפות.

דמי בטחון: בתחנת ההשכרה תידרשו להפקיד דמי בטחון באמצעות כרטיס אשראי בינלאומי על שם השוכר הראשי, כעירבון ליתרת התשלום ולהחזרת הרכב במצב תקין ובמועד שהוזמן. לאחר החזרת הרכב ללא נזקים או תביעות נוספות כמו קנסות תנועה, קנסות חניה, יוחזרו דמי הביטחון לחשבון כרטיס האשראי. תיקונים או תשלום קנסות יקוזזו מדמי הביטחון.
* חשוב: דמי הביטחון מוחזרים לחשבון כרטיס האשראי שנמסר. ההחזר עשוי לארוך שבועיים או יותר מהתאריך בו החזרתם את הקרוואן. דמי הביטחון מוחזרים במטבע בו בוצעה ההשכרה. גובה ההחזר בשקלים כפוף להפרשי שערים בין השקל לאירו. לא יינתן החזר בגין הפרשים הנובעים משערי מט"ח הנגבים ע"י חברות האשראי.

סיור הדרכה: לפני קבלת הרכב ייערך סיור הדרכה להיכרות עם הרכב ואופן תפעולו עם נציג התחנה. בתחנות מסוימות תתבקשו לצפות בסרטון הדגמה. בתום ההדרכה תתבקשו לחתום על חוזה השכירות הקובע, בו אתם מאשרים כי הרכב נמסר לשביעות רצונכם. זמן ההדרכה נועד לכם ולטובתכם ועל כן מומלץ לשים לב לדברים הבאים לפני שאתם חותמים על החוזה:

בדיקת הרכב: על מנת למנוע אי נעימויות וויכוחים בעת החזרת הרכב, ערכו בדיקה יסודית של הרכב מבחוץ ומבפנים (כולל הגג ותחתית הרכב) בנוכחות נציג החברה. במידה ומצאתם ליקוי, תקלה או חלק שחסר- יידעו את הנציג וציינו זאת בכתב. מומלץ לצלם.

בדיקת הציוד: בדקו כי הרכב נמסר לכם נקי ולפי התנאים (דלק, גז, מים) וכי כל הציוד שהזמנתם נמצא ותקין.

בדיקת תפעול: עיברו על כל המערכות (חימום, מיזוג, מקרר, תנור, צינורות המים למילוי וריקון, כבל חשמל, מערכת בקרה וכדומה) וודאו כי הנכם יודעים היכן נמצא כל פריט וכיצד מפעילים אותו בטרם תצאו לדרך.

גז: את מכלי הגז אין צורך בדר"כ להחזיר מלאים, אלא אם כן נכתב אחרת בתנאי ההשכרה הספציפיים.
למטיילים העוברים בין מדינות באירופה, (לדוגמא אם יוצאים מגרמניה למדינות אחרות כגון  צרפת, איטליה , הולנד, מזרח אירופה, סקנדינביה...) - שיטת מילוי הגז וסוג מכל הגז עשויים להיות שונים ממדינה למדינה. יידעו את הצוות בתחנה לאילו מדינות בכוונתכם להיכנס וקבלו מהם הנחיות מה לעשות אם ייגמר המכל הראשון ובדקו היטב וודאו שמכלי הגז שקיבלתם מלאים. מילוי הגז במידה ונגמר הוא על חשבון השוכר.

דלק: הקרוואן נמסר בדר"כ עם מכל ובו כמות דלק ראשונית ויש להחזירו באותו מצב בתום השכירות. כדאי לתעד את הכמות במכל בעת קבלת הרכב. וודאו שברור לכם איזה סוג דלק עליכם למלא ע"פ הוראות היצרן. 

קבלת מידע: נצלו את הזמן בתחנה על מנת לשאול את הצוות שאלות ולקבל מידע: היכן הסופרמרקט הקרוב, תחנת דלק קרובה, חניון קמפינג קרוב וכדומה.

חשוב - מספרי חירום:  וודאו כי יש בקרוואן רשימה של מספרי חירום. שימו לב: לחברות השכרה מסוימות ישנם כמה מספרי חירום - מספר של יצרן הרכב (לדוגמא פיאט או פורד) למקרה של תקלות ברכב עצמו (מנוע, ברקסים, נורת שמן שנדלקת, וכדומה) ומספר שונה למוקד סיוע במקרה של תקלות הקשורות במערכות הקרוואן (מים, חשמל, מקרר, חימום, מיזוג, ביוב וכיוצ"ב).

לפני היציאה לדרך: זכרו, הקרוואן גדול יותר ממה שאתם מורגלים בו ואינכם מכירים אותו עדיין! כוונו את הכסא ואת המראות, נסו לסובב את ההגה, הדליקו וכבו אורות, בדקו צמיגים וצאו לאט!

טיפ ללילה הראשון: בלילה הראשון מומלץ לחנות בחניון קמפינג קרוב לתחנת ההשכרה. אם תתעורר איזו שהיא בעיה, תמיד תוכלו לחזור לתחנה.

היום הראשון בו מקבלים את הקרוואן בתחנה
ביום הראשון מבצעים בדיקת רכב בנוכחות נציג החברה ופורקים את הציוד שהבאנו לתוך הקרוואן.

תהליך החזרת הרכב

אל תאחרו: יש להחזיר את הרכב בדיוק בזמן שנקבע ולמקום שנקבע. אחור בהחזרה יגרור קנסות.
תכננו את הבוקר האחרון יום קודם - מיצאו קמפינג קרוב יחסית לתחנה ככל האפשר והשאירו מספיק זמן בבוקר לכל ההתארגנויות - נסיעה מהקמפינג לתחנה, מילוי דלק חסר אם צריך והשאירו מספיק זמן לנסיעה מהתחנה לשדה התעופה. קחו בחשבון שתהליך החזרת הרכב לוקח זמן, בעיקר אם מדובר בשיא העונה.
טיסות יש לקבוע לשעות אחר הצהריים המאוחרות.

ניקיון: יש להחזיר את הרכב נקי מבפנים כמו במצב שקיבלתם אותו (לנקות ביסודיות את משטחי המטבח, כיור, מקרר, מקלחת ושירותים, רצפה, ארונות, ריקון אשפה וכו..). את הניקיון היסודי יש לעשות ערב לפני החזרת הקרוואן בקמפינג ובשום אופן לא בתחנה בבוקר ההחזרה.
את מכלי המים והשירותים יש לרוקן ולשטוף ערב קודם בקמפינג ולא להשתמש בשירותים ובמקלחת עד בוקר ההחזרה.
יש להחזיר את הקרוואן, תיק מסמכי הרכב ואת כל הציוד ששכרתם שלם ותקין. החזרה שלא לפי תנאים אלה תגרור קנסות.

דלק: יש להחזיר את מכל הדלק מלא. 

קנסות ודוחות: באחריותכם לדווח ולהציג בתחנה קנסות תנועה או דוחות חניה או דוחות תאונה (משטרה) (במידה וקיבלתם).

תיקונים: במידה ואספתם קבלות על תיקונים יש להציגם בתחנה על מנת לקבל החזר הוצאות. יש לשמור חלקים שהוחלפו ולמסרם בתחנת ההשכרה.

נזקים: אם נגרמו נזקים לקרוואן כדאי לתעד. חברת ההשכרה רשאית להשתמש בדמי הבטחון כדי לקזז תשלום על דוחות שלא שולמו וכן על נזקים שנגרמו לקרוואן או לציוד.

שחרור הרכב: בתום תהליך ההחזרה תידרשו לחתום על מסמכי סיום השכירות.

בדיקה אחרונה: לפני עזיבתכם את התחנה, וודאו שלא שכחתם חפצים אישיים בארונות, בתא המטען ובתא הכפפות.

ביום האחרון יש לנקות את הקרוואן באופן יסודי ולארוז את החפצים
בערב האחרון לטיול, לפני שחוזרים לתחנה, יש לארוז את החפצים ,לסדר ולנקות את פנים הקרוואן

טיפים לאריזה ורשימת ציוד 

ככה מטיילים בקרוואן  כל מה שצריך לדעת

קבלו הצעה